Interview – Freshart.cz

PLANETY TOMÁŠE CHADIMA

18/09/2014

JAN HODAČ

„Zajímá mě ne člověk jako takový, ale jeho vliv na krajinu kolem nás.“

Tomáši, ve své tvorbě si rád pohráváš s realitou ať už při modifikaci krajinářské fotografie tak při Tvém souboru Planety, jak nápad s planetami vznikl?

Planety na rozdíl od Znásilněné krajiny vznikly jednoduše a přímočaře. Najednou byly pod mýma nohama. Chtělo to jen trochu představivosti – podívat se na to bahno pod nohama z výšky 100 km z orbitu planety, představit si skalní struktury vysoké přes 10 km, krátery kilometry v průměru, vidět to ostré kontrastní světlo od mateřské hvězdy. Samotný soubor byl pak nafotografovaný na 200 metrech.

Princip jsem myslím pochopil, ale to že jsi dokázal objevit tolik planet na 200 metrech to je opravdu úžasné. Je tato změna vnímání určité reality typická pro Tvojí tvorbu nebo pracuješ i na klasických cyklech?

Se slovem tvorba bych v mém případě zacházel opatrně. Jsem v podstatě na začátku tvorby. Jsem čerstvě po studiu ITF a svůj styl si teprve utvářím, ale směr, ten už mám pro nejbližší projekty načrtnutý. Nebude to o klasických cyklech, nebude to o živé fotografii. Dokonce to zřejmě ani nebude o cyklech jako takových. Např. nyní právě dokončuji práci na jednom takovém projektu. Výsledkem bude jedna jediná fotografie a opět půjde o pouhou interpretaci reality, ale formou koláže.

Jsi studentem ITF. Jak se změnila Tvá tvorba před studiem a po ovlivnění fotografickou školou?

Proměna byla zcela zásadní. Tvorba ITF se mi až na výjimky (současně např. věci, co dělá Milan Krištůfek) nelíbí. Nicméně jsem rozhodně chodící reklamou na ITF. Pokud se nenecháte ovlivnit poměrně jednotným stylem ITF, poskytne vám škola velmi mnoho podnětů. Zvláště mě dala, protože jsem s fotografií začal 2 roky před ITF a byl jsem totálním amatérem. Bez školy bych zůstal „zapouzdřený“ v počátečních pokusech s fotografií. ITF pootevřela vrátka k vyššímu stupni fotografie, seznámila mne s historií fotografie a seznámila s tím, co se dnes ve světě fotografuje. Seznámila mne s technickými aspekty fotografie. A hlavně mne naučila, že nejdůležitější je, vypracovat si svůj styl. A to je zároveň nebezpečí ITF. Najít svůj styl znamená vlastně žádný styl nemít, nekopírovat a hlavně tvořit. A pak to buď přijde, nebo nepřijde.

Tvůj nejznámější soubor je „Znásilněná krajina“. Opravdu si myslíš, že antropogenní prvky v krajině jaké různé ploty, bilboardy nebo elektrické stožáry kazí kompozici nebo už je na to člověk zvyklý?

Ne, to jsme si asi ne úplně porozuměli. V našem předchozím rozhovoru jsem mluvil o tom, že naopak v obraze mi kazí kompozici lidská postava. Dnes je člověk zobrazován téměř ve všech disciplínách fotografie a je ho tak na můj vkus přespříliš. Proč má být člověk automaticky ústředním tématem? Je to proto, že je vyzkoušené, že člověk v obraze prostě funguje. Mě ale člověk zajímá z jiného pohledu. Zajímá mě ne člověk jako takový, ale jeho vliv na krajinu kolem nás. Jak soubor Planety, tak Znásilněná krajina je prostý lidské postavy.

Při Tvých manipulacích s obrazem fotografie naopak získává celkem pěkné kompoziční vyznění. Neodporuje si to?

Přesně to je podstata souboru Znásilněné krajiny. Technologické stavby, kterými zaplavujeme krajiny, jsou krásné stavby a já jsem jejich fotogeničnost využil a komponoval jsem je do krajiny jako bizardní objekty. Znásilněná krajina je tak především o kompozici, hře s barvami a detailem konstrukcí.

Vraťme se k těm planetám, kde byly pořízeny a kolik jsi jich už „našel“?

Většinu fotografií jsem pořídil na náplavce v Českých Budějovicích. Dvě tři fotografie jsem pak doplnil z jiných míst. Černá lávová planeta je např. podexponovanou omítkou, ledová zamrzlá planeta je ve skutečnosti nepolepenou billboardovou plochou. To jsou fotografie, které vznikly na jiných místech, než na oné náplavce.

Máš nějakého oblíbeného autora, který přišel s podobným nápadem?

Nestudoval jsem, zda-li něco podobného existuje. Ale jsem si téměř jistý, že kdybych hledal, tak bych nějaký podobný soubor jistě objevil.

Vznikají někdy náhodně nebo si je předem v hlavně vymyslíš a pak je hledáš v terénu nebo dokonce „pomáháš“ při jejich vzniku?

Planety vznikly náhodou. To je jeden pól. Digitálně manipulovaná Znásilněná krajina vznikala naopak nejdříve dlouho v hlavě, pak se 2 roky testovalo, jak to vůbec nafotografovat a jak vyřešit několik technických problémů a za další 2 roky bylo hotovo. Takže Planety vznikly spontánně ihned během doslova několika okamžiků, Znásilněná krajina vznikla nejdříve jako obrazy v hlavě a bylo na mně vymyslet postup, jak ten obraz v hlavě „přetavit“ ve finálně vytištěné a zarámované fotografie.

Velkoformátové fotografie prodáváš, kdo je Tvůj typický zákazník, bojovník proti globalizaci a technice nebo spíše nějaká elektrárenská společnost?

Prodej svých fotografií teprve rozjíždím. Je to komplexní disciplína. Potřeboval jsem provést určitou přípravu, aby byl prodej fotografií úspěšný. Příprava je hotová a přecházím k vlastnímu prodeji. Nicméně k tvé otázce,… odpověď je velice přímočará a jednoduchá… v mém případě koupí fotografii ten, komu se bude kupovaná fotografie líbit. Jiný princip nebo zaklínadlo v tom není. Nezáleží na tom, kdo je zákazníkem, nezáleží na jeho světonázoru, jde jen o to, zda-li ho fotografie osloví a je ochoten za ní zaplatiti nemalou částku. Musím dodat, že nejen fotografie nabízím, ale začínám si sám tvořit sbírku perspektivních autorských prací. Mám zatím Krištůfka, Pospíšilovou-Královou a mám dojednanou Klakůrkovou. Těší mne pohled na kvalitně adjustovanou zajímavou autorskou fotografii visící na stěně.

Co chystáš do budoucna? Na jaké další cykly se můžeme těšit?

Aktuálně po několika měsících dokončuji takovou zajímavou koláž, ale nechci dopředu nic prozrazovat. V hlavě mám i další nápady, ale ty musí teprve uzrát. Pak si udělám testovací fotografie a pustím se do realizace. Co ale určitě chci, to je především experimentovat.

Díky za rozhovor a hodně štěstí při hledání dalších planet!

Jan Hodač

Tomáš Chadim, 1973

Fotografií se prakticky začal zabývat až teprve před sedmi lety. Následně zahájil studium fotografie na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě (ITF). Absolventskou prací (souborem) „Znásilněná krajina“ své studium v letošním roce zakončil.
Před studiem ITF se s fotografií jako takovou zatím seznamoval. K této fázi se vztahuje právě prezentovaný soubor „Planety“. Chadim si pohrává s realitou. Musíte přistoupit na jeho hru – tzn. dívat se na vyobrazené struktury z výšky 100 km – tedy z oběžných drah nasnímaných fiktivních světů.

 

Interview has been taken from server freshart.cz